FF450R17ME4BOSA1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
FF450R17ME4BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 600 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoDUAL™ 3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.3V @ 15V, 450A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 3 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 2500 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 36 nF @ 25 V
Configuration : 2 Independent
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FF450R17
Description : IGBT MOD 1700V 600A 2500W
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1700 V 600 A 2500 W Chassis Mount Module